Usside sümptomid inimestel

parasiidid soolestikus

Ussidega nakatumine põhjustab tavaliselt inimesele märkimisväärset ebamugavust ja terviseprobleeme. Usside sümptomid võivad olla väga erinevad: palavik, nõrkus, maohäired, peavalu jne.

Ussid - mis need on?

sooleparasiitide tüübid

Nagu eespool öeldud, on täiskasvanud usside kehas traditsiooniliselt stabiilne lokaliseerimine ja nende arenevad vormid rändavad sageli erinevatesse organitesse ja kudedesse ning sageli on nende liikumistee üsna keeruline. Näiteks ascariasis nakatub inimene ussimunadega saastunud toitu süües (ascarise munad valmivad maa sees).

Sooleõõnes kooruvad ümarusside munadest vastsed, kes paari tunni jooksul sisenevad läbi soolestiku seina veresoontesse ja kanduvad vereringe kaudu kopsudesse. Kopsudes kasvavad ja küpsevad ümarusside vastsed. Kasvav vastne närib aeglaselt külgnevatesse bronhidesse ja roomab mööda neid, esmalt hingetorusse ja seejärel suuõõnde, kus ta uuesti alla neelatakse ja soolestikku kantakse.

Taas sooletrakti sattunud ümarussi vastne muundub täiskasvanud ussiks. Ümarusside vastsete kopsuränne väljendub sümptomite rohkuses (köha, astmahood, kehatemperatuuri tõus, allergiline nahalööve) ning vähesel määral täiskasvanud usside esinemine sooletraktis ei pruugi avalduda kuidagi.

Mis on helmintiaasid (helmintilised haigused) – usside sümptomid

intrakavitaarsed paelussid

Mõiste "helmintiaasid" tähendab tavaliselt mitmeid inimeste haigusi, mille eelduseks on mitmesugused parasiit-ussid – helmintid (nende parasiitide teine koondnimetus – ussid).

Erinevalt bakteritest, algloomadest või seentest põhjustatud haigustest koos helmintiaasidega ei suurene täiskasvanud helmintide (usside) arv nakatunud inimese kehas ühel hetkel (erandiks on korduva nakatumise juhud). See on tingitud asjaolust, et ussid paljunevad ainult väljaspool inimkeha.

Mis need on?

Meditsiin tunneb rohkem kui sada helmintide sorti. Järgmised on kõige levinumad usside tüübid:

  • Pinworms on inimkeha väikesed ussid, mille pikkus ulatub 12 mm-ni. Seda tüüpi ussid diagnoositakse soole limaskestas. Parasiidid satuvad organismi koos tolmuga hingamisteede kaudu ja võivad kergesti inimeselt inimesele edasi kanduda.
  • Ümarussid on suured ümarussid, mida leidub kõige sagedamini peensooles. Keha nakatumine toimub pesemata käte ja toidu kaudu. Sagedamini leidub ümarusse laste kehas.
  • Trichinella - nendel parasiitidel on ümmargused kehad, mille pikkus ei ületa 5 mm ja need põhjustavad kehas trihhinoosi. Vastsed ja munad eelistavad olla halvasti praetud lihas (siga, sealiha, karu). Inimese kehas kulub keeritsussil täiskasvanuks saamiseks kuni 4 päeva ja tema elutsükkel on 40 päeva. Seda tüüpi usside peamine eesmärk on siseneda vereringesse läbi sooleseinte ja settida lihastesse. Lisaks on sageli kahjustatud hingamis- ja lihasluukonna lihased.
  • Sea/härg paeluss. Parasiidi keha pikkus on 5-6 meetrit ja tema vastsed peidavad end suurte loomade (sealiha, veise) lihas. Nende helmintide põhjustatud haigust nimetatakse taeniaasiks ja taeniarinhoziks. Mõlemat tüüpi paelusside vastsed on peensoole seintele kinnitunud valkjad vesiikulid. Parasiidil kulub täiskasvanuks jõudmiseks ja kujunemiseks 3 kuud ning uss areneb iga päev. Segmentide koguarv ulatub 2000-ni, millest viimased "vaotavad" vabalt jämesoolt. Seejärel lahkuvad ussid kehast koos väljaheitega päraku kaudu. Helmintiaasi kõige levinum ja ilmsem sümptom on häiritud seedetrakt, samuti toidu tarbimine suurtes kogustes ning patsient ei võta visuaalselt kaalus juurde.
  • Necator/konksuss. Nende parasiitide vaheline seos on nende põhjustatud haiguste ja bioloogiliste omaduste tõttu otsene. Nad elavad kaksteistsõrmiksooles ja oma väiksuse (10-15 mm) tõttu liiguvad nad selle keskkonnas vabalt. Vastsed pääsevad kehasse ainult läbi naha, kui inimene on kokku puutunud saastunud pinnasega. Usside edasiseks sihtmärgiks on kopsud koos seedetraktiga. Nad toituvad ainult verest, mis väljub hammustatud veresoontest. Nende parasiitide jõulise tegevuse tulemusena on vere hüübimine häiritud. Täiskasvanud tarbivad verd 0, 1-0, 35 ml päevas.
  • Ehhinokokk. Sel juhul tegutseb inimene vaheperemehena, sest lõplikuks peremeheks on hundid, kassid ja koerad. Loomad võivad nakatuda otsesel kokkupuutel saastunud esemete või inimestega. Niipea, kui parasiidi munad sisenevad soolestikku, arenevad kohe välja kuue konksuga vastsed, mida meditsiinis nimetatakse onkosfäärideks.
  • Piitsussid diagnoositakse inimese maos. Need on õhukesed ja üsna suured ussid.

Helmintide tüüpi saate määrata, kui näete, mis värvi ussid on väljaheites, kui nad ilmuvad. Nakatumine toimub ebapiisava kuumtöötluse läbinud köögiviljade ja liha kaudu. Nakatumist saate vältida, järgides toiduvalmistamise reegleid.

Kui levinud ja ohtlikud on ussid?

Usside sümptomid. Kaasaegsete epidemioloogiliste uuringute andmed on näidanud, et iga 4 inimest maailmas on ussidega nakatunud. Ussidega nakatumise esinemissagedus lastel on oluliselt suurem kui täiskasvanutel. Lastel ja täiskasvanutel võivad ussid saada erinevate siseorganite omandatud haiguste (gastriit, pankreatiit, enterokoliit, koletsüstiit) eelduseks ning aeg-ajalt põhjustada ohtlikke tüsistusi ja surma.

Ülemaailmse terviseorganisatsiooni ja ülemaailmse haiguste panga andmetel on helmintiahaigused majandusliku kahju poolest kõigi teiste haiguste ja vigastuste hulgas 4. kohal.

Meie piirkonnas on rohkem kui 15 tüüpi usse, millest levinumad on enterobias (umbes 90% helmintiliste haigustega patsientide rühmas), askariaas (70%), opisthorchiaas, difüllobotriaas, trihhotsefaloos (60%), toksokariaas (60%) ja hümenolepiaas. Nagu statistikast selgub, on peaaegu kõik haiged inimesed (eriti lapsed) samaaegselt nakatunud mitme ussivormiga.

Kus ussid inimestel levivad?

Paljud inimesed usuvad, et ussid elavad kindlasti soolestikus ja teatud tüüpi helmintide puhul on see tõsi. Üldiselt võib usse leida inimkeha erinevates organites ja süsteemides:

  • igat tüüpi paelussid, piitsaussid ja nematoodid "asuvad" jämesoolde;
  • trematoodid ründavad maksa ja sapipõie;
  • Seapaelussi vastsed võivad levida vereringe kaudu kõikidesse organitesse – kannatada võivad nahaalune rasvkude, silmakamber ja lihaste veresooned.

Kuidas saate ussidega nakatuda?

Kuidas ussid inimkehasse sisenevad? Helminti munade sisenemisel kehasse on 4 peamist allikat:

Geohelmintiaas- läbi pinnase (ja seejärel vee), milles on paljude helmintide küpsed munad, mis sisenevad maapinnale inimeste või loomade väljaheitega, samuti otsese kontakti kaudu loomadega ja munade ülekandmisel kärbeste kaudu toidule. Kokkupuude - inimeselt inimesele Kanduvad sellised tuntud ja levinumad ussid nagu pinworms, see on suurim nakkusoht.

Biohelmintoosid- toorest, pooltoorest või kergelt kuumtöödeldud liha (sealiha, veiseliha) või helmintidesse nakatunud kala (sushi, kebab, kuivatatud kala, lihatriipudega seapekk jne) söömisel osa parasiite satuvad organismi putukahammustuste kaudu.

Mis tahes nakkuse peamine mehhanism on enamasti suukaudne-fekaalne, see tähendab, et inimene neelab lihtsalt ussimunad koos toidu, veega ja harvemini tekib nakatunud putukate hammustustest mõni helmintiline infestatsioon. Alaküpsetatud liha ja toores kala on arusaadavad, aga kuidas saab kontakti ja majapidamises ning mulla kaudu ussidega nakatuda?

Läbi pinnase

Pärast igasugust kokkupuudet pinnase või liivaga ei tohiks lihtsalt käsi pesta, vaid küüned põhjalikult puhastada, parem on küüned lühikeseks lõigata, eriti laste puhul. Maa sees kasvavad toiduained - juurviljad, maitsetaimed, puuviljad, marjad, seened, kõik maaga seonduv nõuab põhjalikku pesemist jooksva vee all ja keeva veega kõrvetamist. Tänaval jalutavad lemmikloomad, eeskätt koerad ja kassid, toovad majja palju kanalisatsiooni ning nendega mängivad lapsed on maksimaalses nakatumisohus, loom võib teda kergesti nakatada mis tahes tüüpi helmintidesse. Kärbsed on ka peamised helmintide kandjad, olles avalikes tualettruumides, kus elavad põllumajandusloomad, maanduvad kärbsed siis rahulikult toidule, levitades mune tiibadele ja käppadele.

Inimeselt inimesele

Pinwormsiga nakatuvad teised väga kergesti. Kui emane pinworm roomab öösel soolestikust välja, muneb ta päraku lähedusse umbes 5000 muna, mis põhjustab tugevat sügelust, sügelev piirkond sügades nakatab nendega oma käed, küüned, aluspüksid ja voodipesu. Ilma kohe käsi pesemata jäävad sadu mune kõikidele esemetele, mida ta puudutab – ukselingid, riided, toit, mänguasjad. Lisaks on nakkusprotsess selge, munad satuvad neid esemeid kasutava lapse või täiskasvanu kätele ja ilma enne söömist käsi pesemata satuvad nad terve inimese suhu.

Läbi vee

Tohutu hulk ussimune satub avatud veekogudesse ja kaevuvette. Seetõttu peaksid maal või maal elajad kasutama bakteritsiidset filtrit ja kindlasti vett keema, ka avavees ujudes on ohtlik vett alla neelata.

Kõik teavad, et ussid on peamiselt laste probleemiks. Esiteks seetõttu, et nad on helmintiaaside tekkele kõige vastuvõtlikumad, kuna laste kehas ei ole kaitsebarjäärid korralikult moodustunud ja mao happesus on madalam kui täiskasvanul. Teiseks, koolieelses eas lapsed, kes valdavad maailma, proovivad kõiki ümbritsevaid esemeid mitte ainult kätega, vaid ka maitse järgi. Ja vanemad saavad kogu oma sooviga õpetada oma last rangelt järgima isikliku hügieeni reegleid ilma meeldetuletusteta alles 3–6-aastaselt, mis seab ohtu mitte ainult beebi enda, vaid ka kõik pereliikmed. infektsiooni (pinworms).

Tuleb meeles pidada, et ükski uss ei saa inimkehas sigida ja paljuneda, igal liigil on oma ajaperiood, mille möödudes nad surevad, näiteks usslastel on see vaid paar nädalat, ümarussidel umbes aasta. Täiskasvanute munetud munad peavad väljuma kehast kas koos väljaheitega või (nööpnööride puhul) nahal päraku lähedal, väliskeskkonda, pinnasesse ja alles siis, olles laagerdunud väljaspool inimkeha ja uuesti sinna sattunud. , hakkavad nad muutuma aktiivseks ja parasiteerima.

Usside sümptomid

helmintiaasi vaevused

Helmintiaasi areng toimub tavaliselt kahes etapis: äge - kahest, kolmest nädalast kuni kahe kuuni ja krooniline - mitmest kuust kuni mitme aastani.

Äge staadium langeb kokku parasiidi sissetoomise ja arengu ajaga ning avaldub peamiselt immuunvastusena võõrantigeenidele ja allergilistele reaktsioonidele. Selle helmintiaasi staadiumi sümptomid on erinevat tüüpi parasiitide sissetoomisel sarnased.

Kroonilist staadiumit iseloomustab suur mitmekesisus: olenevalt usside asukohast, arvukusest ja elustiilist ilmnevad häired mitmesuguste elundite ja süsteemide töös. Integreerudes ainevahetussüsteemi, tarbides endale vajalikke aineid, põhjustab parasiit häireid, mis väljenduvad seedimise ja vitamiinide, valkude, rasvade, süsivesikute ja mineraalainete imendumise häiretes. Usside jääkproduktid ei vii mitte ainult soolestiku normaalse mikrofloora pärssimisele, vaid vähendavad ka immuunsust, soodustades krooniliste bakteriaalsete infektsioonide teket, vähendades ennetava vaktsineerimise efektiivsust.

Suurenenud pahaloomuliste kasvajate risk on seotud negatiivse mõjuga immuunsüsteemile ja rakkude jagunemise (regeneratsiooni) protsesside paranemisega kahjustatud kudedes.

Esimesed helmintiaasi arengu tunnused võivad ilmneda 2-3 päevast (askariaasiga) kuni 1, 5 aastani (filariaasiga). Enamasti on see periood 2-3 nädalat. Haiguse alguses ilmnevad nahalööbed, lümfisõlmede suurenemine, maksa ja põrna suurenemine, valud lihastes ja liigestes. Mõnda helmintiaasi iseloomustavad spetsiifilised nähud, nagu näiteks opisthorchiaasi (maksaleib) või palavik, lihasvalu, näo ja silmalaugude turse trihhinoosi korral.

Kroonilises faasis esineb üksikuid usside isendeid praktiliselt ilma sümptomiteta, erandiks võivad olla suurte isendite, näiteks paelusside ja ümarusside olemasolu. Laiemalt levinud nakkuse korral koosnevad helmintinfektsioonide sümptomid seedehäiretest (iiveldus, puhitus, kõhuvalu, vedel väljaheide) ja mõned spetsiifilised tunnused. Näiteks enterobiaasi korral on see päraku sügelus, mis intensiivistub õhtul ja öösel.

Trichocephalosis on hemorraagiline (koos hemorraagiaga) koliit. Konksussiga - rauavaegusaneemia. Askariaasi korral võib tekkida soolestiku ja sapiteede mehaaniline obstruktsioon. Maksakahjustusega helmintiaasiga areneb krooniline hepatiit ja sapiteede põletik (koletsüstiit, kolangiit).

Erilise koha hõivavad helmintiaasid, kus tekivad tsüstid (membraanis olevad vedelad moodustised): ehhinokokoos, alveokokkoos, tsüstitseroos. Isegi suured tsüstid ei pruugi end kuidagi esile kutsuda, kuid nende mädanemine või rebend põhjustab raskeid tagajärgi nagu: anafülaktiline šokk, peritoniit, mädane pleuriit. Helmintiaasiga võivad kaasneda vegetatiivse-vaskulaarse asteenia ja neurootiliste seisundite sümptomid. Vaatleme üksikasjalikumalt kõige levinumaid helmintiaasi erijuhtumeid.

Usside diagnoosimine. Usside ravi

helmintiainfektsiooni diagnoosimine

Enterobiaasi korral on eduka ravi peamine tingimus kõigi pereliikmete (või laste meeskonna) samaaegne ussitõrje, ranged hügieenimeetmed ja ravimite korduv manustamine 10-14 päeva pärast esimest.

Rahvapärased abinõud usside raviks

Traditsioonilised ravimeetodid hõlmavad ravimtaimi, millel on anthelmintiline ja lahtistav toime. Isegi iidsetel aegadel soovitasid ravitsejad usside väljutamiseks kasutada elecampane ja vereurmarohi mahla. Porgand ja porgandimahl on ka anthelmintilise toimega. Sageli leiate traditsioonilise meditsiini retseptidest kreeka pähkleid, granaatõunu, piparmünti ja veelgi sagedamini küüslauku toitumiskomponendi või klistiiri kujul. Koirohu keetmist kasutatakse klistiiri kujul või suu kaudu. Kõrvitsaseemned on ametlikult tunnustatud ravim usside vastu. Rahvameditsiinis kombineeritakse ravimtaimede kasutamist sageli soolalahuste lahtistitega. Kuigi ravimtaimede toime ei ole nii kõrge, võivad need olla profülaktikaks või täienduseks traditsioonilisele helmintiaasi ravile.

Helmintiaasi tüsistused

Helmintiaasi tüsistused on seotud peamiselt parasiidi mehaanilise mõjuga elundile, koe hävitamine põhjustab mõnikord kahjustatud organi surmavaid häireid. Bakteriaalsete infektsioonide lisandumine mehaaniliste kahjustuste kohtadesse on tavaline tüsistus, mis varjab parasiidi esinemist kehas. Muljetavaldavate inimeste jaoks võib parasiidi nägemine (näiteks väljasaatmisel) põhjustada tõsise psühholoogilise trauma, mis nõuab pikaajalist taastusravi.

Usside ennetamine

Sisaldab haigete inimeste ja loomade õigeaegset tuvastamist ja ravi, isikliku hügieeni meetmete järgimist (kätepesu enne söömist, toiduainete põhjalik pesemine, toidu, eriti liha ja kala hoolikas kuumtöötlus).

KKK

Millised sümptomid võivad viidata usside olemasolule inimesel?

Usside sümptomiteks võivad olla pidev väsimus, isutus, kaalulangus, kõhuvalu, pärakupiirkonna sügelus ja seedeprobleemid, nagu kõhulahtisus või kõhukinnisus.

Kuidas teha kindlaks, kas inimesel on ussid?

Inimese usside olemasolu kindlakstegemiseks võite teha usside munade väljaheite analüüsi või teha vereanalüüsi usside antikehade esinemise kohta. Diagnoosi kinnitamiseks võib arst määrata ka ultraheliuuringu või muid diagnostilisi protseduure.

Milliseid ettevaatusabinõusid saab võtta ussidega nakatumise vältimiseks?

Ussidega nakatumise vältimiseks on soovitatav regulaarselt pesta käsi seebi ja veega, eriti enne söömist ja pärast tualeti kasutamist. Samuti peaksite vältima kokkupuudet saastunud pinnase või veega, jooma ainult puhast joogivett ja küpsetama toitu korralikult, et hävitada võimalikud ussimunad.

Kasulikud näpunäited

Näpunäide nr 1

Pöörake tähelepanu söögiisu ja kehakaalu muutustele. Kui teil või teie lapsel on pidev nälg või vastupidi isutus, võib see olla helmintiainfektsiooni tunnuseks.

Vihje nr 2

Pöörake tähelepanu oma naha ja juuste seisundile. Kui teil või teie lapsel tekivad lööbed, sügelus või muutused juuste struktuuris (nt rabedus või juuste väljalangemine), võib selle põhjuseks olla usside olemasolu.

Vihje nr 3

Pöörake tähelepanu seedetrakti toimimisele. Kui teil või teie lapsel esineb sageli kõhuvalu, kõhukinnisus või kõhulahtisus, võib selle põhjuseks olla ussinfektsioon.